НП „Иновации в действие“ – 2025-2026 учебна година

От 23 до 25 април учители от нашето училище посетиха ОУ „Стефан Пешев“ – гр. Севлиево, което беше домакин по Национална програма „Иновации в действие“, Модул 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“. Иновацията, по която се работи, е „Кукла и компютър“. Тя обединява технологии, изкуства и традиции в нови, съвременни методи на преподаване. В рамките на инициативата домакините представиха добри образователни практики, съвременни методи на преподаване и иновативната среда в своето училище.
Акцент в програмата бяха откритите уроци, интерактивните дейности и представянето на успешни модели за работа с учениците.
През първия ден гостите бяха посрещнати с поздрав от учениците, бе представено училището и иновацията.
През втория ден бяха представени открити уроци от ученици от ІІ, ІІІ и ІV клас:
– „ Избирай къщата по съседа си” – ІV а клас
– „ Дядовата книжка” – драматизация от ІІ г клас
– Пословици и поговорки в Sckratch – ІІ б клас
– „Вълкът и свраката „ – приказка в Sckratch – ІІІ а клас
– „ Хитрост срещу сила” – драматизация с героите Хитър Петър и Крали Марко от ІV г клас
– „ Приключенията на зрънцето Златко” – японски картинен театър „Камишибай” – ІVб клас
Участниците обмениха ценен опит, идеи и вдъхновение за бъдещи съвместни проекти.

От 24 до 26 март в Иновативно основно училище „Св. Климент Охридски“ се осъществи обмяна на добри практики по НП „Иновации в действие“, Модул 2 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“. Гостуващи училища бяха Иновативно ОУ „Стефан Пешев“, гр. Севлиево, ОУ „Христо Ботев“, с.Енина, общ. Стара Загора и ОУ „Отец Паисий“, с.Водица. Представена бе иновацията „STREAM изследователи на изкуствата и фолклора“, която е насочена към формиране на ключови компетентности на учениците чрез прилагане на иновативни методи на преподаване и с акцент на холистичния подход към ученето. Гостите наблюдаваха разнообразни дейности. Под ръководството на Павлина Димитрова фолклорът оживя в Iб клас – първокласниците конструираха шевица, определяха ритъм и танцуваха. Цонка Георгиева и малките артисти от Iв клас демонстрираха актьорските си умения в камишибай театър и драматизация на приказката „Медената питка“. Мариела Василева и Пенка Христова провокираха учениците от IIбклас да открият ключа и да отключат ESCAPE ROOM, мислейки като Хитър Петър. Димитринка Христова и учениците от VIIбклас разказаха как изработват брошура за произведения от изобразителното изкуство с вграден QR код.
Наблюдаваните инициативи по време на мобилността показват високо педагогическо майсторство, професионализъм и са ключови за реализиране на целите на НП “Иновации в действие”. Изказваме благодарност на всички участници и гости за споделените идеи. Надяваме се съвместната ни работа да продължи и занапред.







































НП „Иновации в действие“ – 2024-2025 учебна година
От 25. 02. до 27.02. 2025 г. Иновативно основно училище „Свети Климент Охридски“, гр. Попово гостува на Иновативно основно училище „Иван Хаджийски“, гр. Троян. Домакините запознаха гостите с механизъм за създаване и прилагане на иновативни методи: иновативен урок с прилагане на Бел-Ланкастърски метод по математика и биология „ В пчелния кошер“ в прогимназиален етап и иновативен урок с прилагане на сензорни методи „Да изгоним скуката от час“ с ученици от начален етап. Заедно с колегите от останалите партньори по проекта, ОУ „Отец Паисий“, с.Водица и ОУ „Христо Ботев“, с. Лиляк, бяха дискутирани предимствата на иновативните методи на преподаване при формиране на ключови компетентности у учениците.








На 25.04.2024 г. в ОУ „Георги Бенковски“ се проведе проекто-базиран урок в 6. клас по ФУЧ Иновации „Богатството на родния език“ на тема “100 минути по вода или урок без граници”. Откритият урок бе във връзка с посещението на представители на трите партниращи училища по НП „Иновации в действие“ – ОУ „Св. Климент Охридски“, гр Попово, ОУ „Отец Паисий“, село Водица и ОУ „Христо Ботев“, село Ломци.

От 15. 04. до 17. 04. 2024г. ОУ „ Св. Климент Охридски“ бе домакин на организирани срещи по НП „ Иновации в действие“. Гости бяха ОУ „ Г. Бенковски“ – гр. Бургас в партньорство с ОУ „ Христо Ботев“ – с. Ломци, и ОУ „ Отец Паисий“ – с. Водица, партньор на нашето училище.
На 16.04. бе представен интердисциплинарен урок „Пеперудена магия“ в 3. а и 5. а клас. Учениците, ръководени от своите учители – г-жа Николинка Йорданова и г-жа Петя Златилова, демонстрираха своите знания и умения по български език и литература, музика и изобразително изкуство. Урокът създаде настроение и положителни емоции сред участници и гости.
На 17.04. бе организирано дискусионно студио на тема „Иновативни методи в работата по английски език“, където г-жа Василева и г-жа Димова демонстрираха мултиплициращия ефект от наблюдаваните иновативни дейности в начален етап. Бяха обсъдени добрите практики, прилагани в обучението по английски език в ОУ „ Св. Климент Охридски“.
Като част от програмата гостите посетиха Историческия музей в града.

От 18 до 21 април 2023 г. ОУ “Св. Климент Охридски“ посрещна своите партньори по НП “Иновации в действие“. Учители и ученици от СУ “Никола Йонков Вапцаров“, гр. Монтана, ОУ „Константин Фотинов“, гр. Лом и ОУ „Отец Паисий“, с. Водица се запознаха с иновативните дейности, провеждани в училището. Учениците от IIIа и Vа клас, под ръководството на С. Ахмедова и П. Златилова, показаха как работят в ИУЧ по български език, за да овладяват похвати за речево общуване – учене чрез правене и преживяване, влизане в роли, екипна дейност, ситуационни игри. Ц. Антонова и А. Ангелов представиха интересни похвати за работа при децата със СОП. П. Димитрова и М. Василева изнесоха бинарен урок по български език и литература, родинознание и английски език на тема „Моят роден град“ във IIб клас. Поздравления за чудесното представяне на учениците и учителите.

На 04.11.2021 г. Иновативно основно училище “Св. Климент Охридски“, гр. Попово бе домакин на среща за популяризиране и мултиплициране на иновации по НП „Иновации в действие“.Гости на училището бяха екип от учители и ученици от Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, с. Калипетрово, водени от директора Владимир Йорданов. В срещата взе участие РУО Търговище, представено от г-жа Люба Колева – старши експерт по ОНЕ.
Демонстрирани бяха иновативни практики по английски език от г-жа Александра Димова. Учениците от училището домакин показаха пред гостуващите ученици работа с интерактивен речник и мобилни приложения. Екипи от учители и ученици презентираха свои иновативни практики по учебните предмети: български език и литература, човекът и обществото, география и икономика.

На 30.10.2019 г. Иновативно основно училище “Св. Климент Охридски“, гр. Попово бе домакин на първата среща за обмен на иновативни практики по НП „Иновации в действие“, Модул 1: „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между иновативни училища, публични изяви и продукти, представящи обмена на иновации“. Гости на училището бяха екип от учители и ученици от Иновативно основно училище „Братя Миладинови“, гр .Гоце Делчев, водени от директора Мариана Халачева. В срещата взе участие РУО Търговище, представено от г-жа Галина Димитрова – старши експерт по ОСО.
Изнесени бяха два иновативни урока. По български език и литература г-жа Димитринка Христова представи работа по тема “Рисувам с думи“ в VI клас. Вторият урок бе по английски език на тема „Аз мога“, изнесен от г-жа Мариела Василева в IV клас. Учениците и в двата класа показаха много добри умения за работа в екип, с интерактивен речник и мобилни приложения.
Г-жа Женя Йорданова запозна колегите с иновативните дейности през изминалата учебна година. Гостите останаха впечатлени и от работата на ресурсните учители. Обменът на добри иновативни практики ще продължи в Иновативно основно училище „Братя Миладинови“, гр. Гоце Делчев.

